Program

Archives

Winners' list

International competition: grand prix

Your Honor

Your Honor

Ron NINIO

International competition: jury special prize

I LOVE DICK

I LOVE DICK

Jill SOLOWAY

International competition - best actress: Anna Friel

Broken

Broken
International competition - best actor: Kida Khodr Ramadan

4 Blocks

4 Blocks
Public prize

The Good Fight

The Good Fight
French competition: best series

Transfer

Transfer

Olivier GUIGNARD – Antoine CHARREYRON

French competition - Best actress: Ophélia Kolb

ON VA S'AIMER

ON VA S'AIMER

Julien ZIDI – Stéphane MALHURET

French Competition - Best actor: Arieh Worthalter

Transfer

Transfer

Olivier GUIGNARD – Antoine CHARREYRON

Best web series

Loulou

Loulou

Fanny SIDNEY

Programming

4 Blocks

 

Boty: Better than Us

Andrei DZHUNKOVSKI 

Broken

 

I AM DYING UP HERE

Jonathan LEVINE 

I LOVE DICK

Jill SOLOWAY 

Kim Kong

Stephen CAFIERO 

MONSTER

Pål JACKMAN, Anne SEWITSKY 

RIDES TO RIDE

Kaspar MUNK 

SEVEN TYPES OF AMBIGUITY

Glendyn IVIN, Ana KOKKINOS, Matthew SAVILLE 

The Good Fight

 

Your Honor

Ron NINIO 

series
AMERICAN GODS

 

Berlin Station

Roskam MICHAËL 

Downward Dog

Samm HODGES, Michael KILLEN 

Legion

Noah HAWLEY, Michael UPPENDAHL, Dennie GORDON 

Making History

Jared HESS, Eric APPEL, Peter ATENCIO 

Timeless

Neil MARSHALL 

When We Rise

Gus VAN SANT, Dustin LANCE BLACK, Dee REES 

webseries
The Deleted

Bret Easton ELLIS 

Aurore

Laetitia MASSON 

FATALE STATION

Rafaël OUELLET 

La Forêt

Julius BERG 

LÂCHER PRISE

Stéphane LAPOINTE 

MISSIONS

Julien LACOMBE 

ON VA S'AIMER

Julien ZIDI, Stéphane MALHURET 

Transfer

Olivier GUIGNARD, Antoine CHARREYRON 

13 Commandments

Maarten MOERKERKE 

4 Blocks

 

APPLE TREE YARD

Jessica HOBBS 

BEFORE WE DIE

Simon KAIJSER 

BELOW THE SURFACE

Christian E.CHRISTIANSEN, Roni EZRA, Kasper BARFOED 

Born To Kill

 

Clique

 

Dumb

Shay CAPON 

Fleabag

 

HEAVEN

 

Juda

Meni YAESH 

LÂCHER PRISE

Stéphane LAPOINTE 

Rosehaven

 

Salam, Moscou

 

SE QUIEN ERES

 

SUPERMAX

 

TEMPEL

 

The Swell

Herbots HANS 

THE TEACH

Lukasz PALKOWSKI 

Tytgat Chocolate

Marc BRYSSINCK, Filip LENAERTS 

Wasteland

Ivan ZACHARIÁŠ, Alice NELLIS 

Downward Dog

Samm HODGES, Michael KILLEN 

Game Face

 

LÂCHER PRISE

Stéphane LAPOINTE 

Making History

Jared HESS, Eric APPEL, Peter ATENCIO 

Rosehaven

 

TRIAL & ERROR

Jeffrey BLITZ 

Wasted

 

Queer As Folk (UK)

 

10%

 

AOT - Art of the Television

 

Master of None

 

Occupied

 

Sense8

 

THE LEFTOVERS

Mimi LEDER 

Ahi Afuera

Nicolas PEREZ VEIGA 

BKPI

Hye Yun PARK 

Corail

 

JUNIOR

Cassavetes ZOE 

Kali

Amit ASHRAF 

La pratique du loisir au Canada

 

La théorie du Y

 

Lifer

Franck KHALFOUN 

Loulou

Fanny SIDNEY 

Mental

 

Pigeons & Dragons

 

Pineapple

 

Snatchers

 

Supa Supa

Steven BRIAND, Julien JOURDAIN DE MUIZON 

The Bar Mitzvah

 

Ø

Kasper TORSTING 

FEUD

 

2091

 

Adultery

Vadim PERELMAN 

AGE OF YOUTH

 

FANGAR - PRISONERS

Ragnar BRAGASON 

Farang

 

Feux

 

FLIGHT HS13

 

HASSEL

 

Hindafing

 

HONEY WOMEN

 

Innocent

Richard CLARK 

JAMESTOWN

 

Les Simone

 

Love & Order

 

Pulsaciones

 

Rosehaven

 

SOMETHING'S ROCKING

 

Sparta

 

THE BONUS FAMILY

Felix HERNGREN, Emma BUCHT, Martin PERSSON 

The K2

 

The Paper

 

The Red Door

 

Uri and Ella

Yuval SHAFFERMAN 

Powered by FestiCiné